YENİ DÖNEM ORGAN BAĞIŞ SİSTEMİ BAŞLIYOR !!

29.05.2018 08:44:23

Bakanlık Devreye Girdi. Yeni Dönem Organ Bağışı Sistemi Başlıyor!

Organ bağışında dünyada ön sıralarda yer alan Türkiye, kadavra nakillerinde geride olması nedeniyle yeni bir sisteme ayak basıyor. Konuyla ilgili ayrıntıları yazımda bulabilirsiniz.

Organ nakli sayısal verilerine göre, dünyada ilk 5' te olan Türkiye kadavradan nakil sayılarında malesef istenilen sayılara ulaşamamakta. Arupada milyon nüfus başına düşen nakil kadavra sayısı 25-30 lardayken, ülkemizde bu sayı 4-5 civarlarındadır. Bu veriler üzerine harekete geçen Sağlık Bakanlığı nakil sayılarını artırmak için teşvik sistemini devreye sokuyor. 3 başlıktan oluşan bu sistem sayesinde, ön yargıların kırılıp, organ ihtiyacı olan hastalara zaman geçmeden nakil imkanın sağlanması hedefleniyor. Yeni sistem şu aşamalardan oluşuyor;

1- Çapraz Bağışçı Havuzu Oluşturulacak:

Böbrek nakli gibi bazı nakillerde, aile içinde birisinden yapılacak olan organ naklinde, doku uyuşmazlığı olması engeller ortaya çıkmakta. Bu sorunu çözebilmek için çapraz bağış yapılması gerekmekte. Fakat çoğu zaman gerekli kişilere ulaşılamamaktadır. Bunun önüne geçmek isteyen bakanlık, Çapraz Bağışçı Havuzu oluşturacak ve gerekli bilgiler tek elden yönetebilinecek. Bu sayede donörler arasında hızlı bir şekilde gerçekleştirilecek organ nakilleri sayesinde, uyumlu dokular arasında ameliyatlar tamamlanmış olacak. 

2- Aile Puan Sistemi:

Bu sistemle organ bağışı yapan bireyin ailesi, diğer nakiller için öncelik kazanacak. Bu sayede nakil yapan birey sadece organ bağışladığı kişiye umut olmakla kalmayacak aynı zamanda kendi ailesine de sıra beklemeyen diğer hastalardan öncelik kazanmasını sağlayacak.

3- Şartlı Bağış Sistemi:

Eski sistemlerde yaşarken organlarını bağışlayan bireyin, öldükten sonra organlarının kadavra sistemine devredilmesi, birtakım soru işaretlerine yol açabiliyordu. Zira kendi yakının organ ihtiyacı olması, bireyde tereddüt yaratabiliyor, bundan dolayı da organ bağışında aceleci davranmıyordu. Yeni getirilecek sistemle, organlarını bağışlayan bireyin kadavrasından alınan organlarda, öncelik aile yakınlarına tanınacak. Bu şekilde sağlığında organlarını bağışlamak isteyen kişilerin kafalarındaki soru işaretleri de kalkmış olacak.

Kaynak: Dr. Oğuzhan YILMAZ

Yorumlarınız


Haberin okunma sayısı : 4139
Önemli not: diyalizmerkezleri.org, siteye alınan haberlerin içeriği hakkında sorumluluk kabul etmez. Haberi orjinal kaynağından yargı yolu ya da karşılıklı rıza sonucu kaldırtmışsanız, sitemize başvurarak haberin sitemiz içeriğinden de kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Haberlerde gizli reklam bulunması olasılığı vardır.

Diğer Haberler