BÖBREK NAKLİNDE KÖK HÜCRE FORMÜLÜ

28.09.2013 17:51:24

Böbrek nakli olan kişiye, bir gün sonra vericinin kök hücresi aktarıldı. Bu sayede ömür boyu kullanılması gereken ilaçlar en fazla 27 ayla sınırlandı.

 
AVRUPA Organ Nakli Derneği’nin düzenlediği 16’ncı Avrupa Organ Nakli Kongresi 9-11 Eylül’de Viyana’da yapıldı.
 
FORMÜL ERKEKLERDE TUTMADI
 
Novartis’in Global Organ Nakli Program Başkanı Dr. Jochen Klupp, böbrek naklinde artık kan uyumu bile aranmadığını belirterek şunları anlattı: “Kök hücre çalışması organ nakli başarısı için çok önemli. 14 kişi üzerinde yeni bir çalışma yapıldı. Böbrek naklinden bir gün sonra, verici kişiden alınan kök hücre, nakil olan kişiye aktarılıyor. Böylece aktarılan böbreğin kendini yeni aktarılan yerde yabancı hissetmemesi, alıcı-verici arasında bağışıklık sisteminin uyumu sağlanıyor. Bu sayede alıcıların ömür boyu kullanmaları gereken bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçların kullanım süresi de azalıyor. Kullanım 1 ile 27 ay arasında değişen sürelere kadar düşüyor. 14 hastanın 11’inde tam başarı sağlandı. Araştırmanın erkeklerde başarılı olmadığı ortaya çıktı.”

Yorumlarınız


Haberin okunma sayısı : 4535
Önemli not: diyalizmerkezleri.org, siteye alınan haberlerin içeriği hakkında sorumluluk kabul etmez. Haberi orjinal kaynağından yargı yolu ya da karşılıklı rıza sonucu kaldırtmışsanız, sitemize başvurarak haberin sitemiz içeriğinden de kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Haberlerde gizli reklam bulunması olasılığı vardır.

Diğer Haberler