ÇEVRİMİÇİ ve TAŞINABİLİR DİYALİZ MAKİNESİ

15.04.2014 11:49:10

Avrupa Komisyonu’nun, mobil sağlık alanındaki politikası çerçevesinde yapılan yeni müzakereleri geçtiğimiz günlerde lanse edildi. Hastaların gün aşırı hastaneye gitmesini gerektirmeyen, taşınabilir diyaliz makinesi tasarımı Nephron gibi etkileyici bir projenin ardından, bu tasarımı çevrimiçi hale getirecek yeni bir proje daha gündemde.

Taşınabilir kemer şeklindeki diyaliz makinesinin, bağlandığı akıllı telefon aracılığı ile tüm verileri çevrimiçi kaydetmesi amaçlanıyor.

Proje kapsamında Avrupa Birliği fonlarından 6.5 milyon euro bütçe ayrılacağı, ayrıca İsviçre, Almanya, Hollanda ve Fransa’dan uluslararası bir araştırma ekibi oluşturulacağı bildirildi.

Projenin amacı; hastayı, hastane ortamındaki diyaliz makinesi seanslarından kurtararak, mobil diyaliz makinesi ile daha otonom bir yaşam sürebilmesini sağlamak. Portatif makine ile vücuda yerleştirilen alıcılar sayesinde elektrokardiyogram ve solunum ile ilgili çevrimiçi veriler doktor tarafından eş zamanlı olarak kontrol edilebilecek. Ayrıca, akıllı telefondaki mobil uygulamadan yararlanılarak hastanın fizyolojik verileri de diyaliz merkezine anında aktarılabilecek.

nephron

Portatif diyaliz makinesinin ayarları hasta tarafından akıllı telefon aracılığı ile düzenlenebiliyor iken, ihtiyaç halinde çevrimiçi olarak diyaliz merkezi veya doktor tarafından da ayarlanabilecek.

Klinik testlerinin 2015’te bitmesi planlanan portatif diyaliz makinesinin, 2016’da satışa sunulacağı öngörülüyor.

Kaynak: Yasemin ŞAHAN

Yorumlarınız


Haberin okunma sayısı : 5731
Önemli not: diyalizmerkezleri.org, siteye alınan haberlerin içeriği hakkında sorumluluk kabul etmez. Haberi orjinal kaynağından yargı yolu ya da karşılıklı rıza sonucu kaldırtmışsanız, sitemize başvurarak haberin sitemiz içeriğinden de kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Haberlerde gizli reklam bulunması olasılığı vardır.

Diğer Haberler